Podstawowe narzędzia treningowe

Postanowiłem w jednym miejscu zebrać opisanie przez mnie podstawowe narzędzia treningowe. Myślę, że mogą one okazać się pomocne nie tylko w codziennym realizowaniu Waszych planów treningowych ale również będziecie mogli je wykorzystać jeśli chcielibyście spróbować ułożyć własny plan treningowy. Niemożliwe? To może o tym więcej jutro a dzisiaj proponuję abyście obejrzeli z jakich treningów w ogóle możecie korzystać.

Zakładając, że istnieje kilkanaście podstawowych rodzajów treningów (narzędzi) jest rzeczą niepodważalną, że stosując tylko 2 lub 4 redukujesz swoje szanse na rozwój. Co nie oznacza, że musisz korzystać ze wszystkich dostępnych i ich ogromnej liczby kombinacji i mutacji. Niemniej powinieneś wiedzieć z czego rezygnujesz, co robisz dobrze a co tylko teoretycznie powinno wyglądać tak jak u Ciebie.

Powinieneś zgodzić się z tezą, że nawet najlepszy rzemieślnik czy artysta nie osiągnie zamierzonego efektu swojego dzieła jeżeli będzie miał kiepskie narzędzia lub co gorsze jeśli będzie mu brakowało niektórych narzędzi. Oczywiście do pewnego momentu można jechać na talencie i prowizorce ale wtedy nie przekonasz się jaki naprawdę tkwił w Tobie potencjał.

Talent talentem ale śrubokręt, młotek i pędzel muszą być. Poza tym po co ograniczać się już na starcie. Analogicznie jest w bieganiu choć tu pod pojęciem narzędzi chciałbym poruszyć temat rodzajów treningów z jakich możesz korzystać dla podniesienia własnych umiejętności. Temat „pomocy naukowych” czyli sprzętu rozwinę w innym miejscu.

W tym miejscu mam złą wiadomość – w sezonie powinieneś biegać w zakresie tętna 60-97% swojego tętna maksymalnego. Brzmi mało zachęcająco i nawet groźnie, bo bieganie na 97% bicia swojego serca to już bardzo niekomfortowy stan ducha i ciała, by nie rzecz stan przed zawałowy.

Na szczęście jest dużo lepsza wiadomość powinieneś biegać w każdej strefie swojego tętna ale w różnych proporcjach. Na 97% jedynie przez sekundy ponieważ wiąże się to z poważnym dyskomfortem. Ponadto taki trening możesz odbyć dopiero w środkowej lub dalszej części sezony kiedy będziesz do tego przygotowany i sam poczujesz ochotę na podkręcenie śruby. A tempo akceptowalne powiedzmy 60, 70-80 % Twojego tętna maksymalnego to ogromna większość Twojej pracy a więc będzie łatwo i przyjemnie, nieraz wymagająco i tylko sporadycznie bardzo ciężko.

Na początek:

rozgrzewka,

rozciąganie.

Dalej w zależności od trudności i obciążenia dla organizmu kolejne narzędzia treningowe ułożone od najłatwiejszych do najbardziej obciążających nasze organizmy. Oczywiście 2 godzinny BS może być bardziej obciążający niż 30 minutowe tempo maratońskie ale tego chyba wyjaśniać bliżej nie muszę. A

Abstrahując od nazewnictwa poszczególnych narzędzi treningowych, bo panuje tu wolnoamerykanka ze względu na to, że każdy autor czy trener ma swoją wizję właściwej terminologii proponuję w pierwszej kolejności wziąć na warsztat następujące rodzaje treningów:

trucht,

marszobieg,

BS – bieg spokojny, OWB1, BC1

długie wybieganie,

fartlek, kros, zabawa biegowa (mała i duża), improwizacja biegowa,

TM – tempo maratońskie, WB2,

podbiegi, SB – siła biegowa,

BNP – bieg z narastającą prędkością,

BNT lepsza wersja BNP,

biegi progowe, tempówki, WB3,

interwały progowe, interwały tempowe, WB3.

 

Powyższe zestawienie muszę jeszcze uzupełnić o najtrudniejsze interwały klasyczne oraz biegi regeneracyjne, które z kolei będą zaliczane do najłatwiejszych treningów plasując się pomiędzy truchtem a BS-em.

Inne osoby czytały również:

Zasada periodyzacji sezonu treningowego.

2019-12-07 19:53:09
runnerski-pl

18

Sekret skutecznego planu treningowego

2018-02-26 20:39:32
runnerski-pl

18

Czy wystarczy różnorodność treningowa

2021-02-22 17:42:47
runnerski-pl

8

Jak trenować

2021-02-15 17:41:37
runnerski-pl

8

Ile wytrzymują buty do biegania lub nw

2021-02-01 17:32:56
runnerski-pl

8

Problemy związane z nawierzchnią treningową?

2021-01-26 08:54:21
runnerski-pl

8

Na jakiej nawierzchni najlepiej trenować?

2021-01-19 18:21:45
runnerski-pl

8

5 Comment

 1. Tak masz racje brakujące elementy pojawią się wkrótce, dzięki za czujność.

 2. […] nie znasz się na pojęciach typu OWB1 czy tempo maratońskie tutaj też będę pomocny. Warunek jest jeden polecam przeczytać wszystko od początku do końca bardzo uważnie i w […]

 3. Adam says: Odpowiedz

  Nie wiem jaki jest obecny stan wiedzy ale kiedys, szczegolnie w przypadku mlodych zawodnikow i na poczatku sportowej drogi, bledem bylo szybkie wprowadzanie intensywnych jednostek treningowych – np. interwalow. Nie wiem jak to wyglada u ludzi w srednim wieku. Czy 30-40 latka nadal mozna „zajechac” i zatrzymac jego rozwoj?
  W Polsce za Danielsem intensywne treningi propaguje Marcin Nagórek.
  U Danielsa wlasnie juz w planach dla poczatkujacych pojawiaja sie sesje interwalowe choc wlasnie w koncowce cyklu. W „polskiej szkole” sa one w mniejszej ilosci i w okresie BPS.

  1. Według niektórych osób np. Joe Friela biegać intensywnie można a nawet trzeba grubo po 50 roku życia i nie grozi to zajechaniem organizmu, przetrenowaniem czy wstrzymaniem rozwoju zarówno u osób starszych jak i u młodszych.
   POD JEDNYM JEDNAK WARUNKIEM: że po takich treningach dajesz sobie odpowiedni czas na regeneracje.
   Biegając szybkie jednostki treningowe dodatkowo biegając nawet biegi regeneracyjne wychodząc 5-6 razy na trening w jednym tygodniu trzeba mieć naprawdę zdrowy organizm lub sporą wiedze aby nie zrobić sobie krzywdy. Natomiast biegając 3 razy w tygodniu lub np. co drugi dzień (ja tak robię) można więcej poszaleć z prędkością i efekt bardzo często jest lepszy niż przy nabijaniu „pustych” kilometrów.

 4. […] Na koniec jeszcze raz zapraszam do lektury wpisu zrób sobie plan treningowy oraz podstawowych narzędzi treningowych. […]

Dodaj komentarz

4 + 15 =