Największy ranking książek o bieganiu – kwiecień 2016.

Mijają kolejne tygodnie a ja ciągle czytam i dokształcam się poszukując lepszych metod treningowych o czym często informuję Was nie pozostawiając „tajemnej” wiedzy tylko dla siebie. Kolejna dawka recenzji oraz pod nimi link do całościowego …największego rankingu książek o bieganiu z uwzględnieniem dzisiejszych propozycji.

 

 

Jeszcze jedna mila” Pam Reed Do około 90 strony ta książka to spowiedź autorki prawie jak na kozetce u psychologa z jej słabości i problemów: perypetie miłosne, anoreksja, dzieci – opera mydlana z bieganiem w tle ale gdy dochodzimy do biegania i słynnego Badwater robi się ciekawie tylko, że kończy się zanim rozpaliłem się większą ciekawością. Bohaterka jest niezwykłą osobą niemniej w tej kategorii byli o wiele lepsi i nie chodzi tu tylko o sukcesy sportowe ale również ich życie. Książka dla: spotkałem się z określeniem, że to książka dla kobiet, bo bohaterką jest kobieta ale to bzdura to książka dla osób, które przeczytały pozycje powyżej i dalej im mało.

 

 

„Periodyzacja Teoria i metodyka treningu” Tudor O. Bompa, G. Gregory Haff. Dzięki niej trenując mniej możesz osiągać lepsze wyniki a trenując tyle samo może naprawdę siebie zadziwić ale… to nie jest książka dla amatorów interesujących się bieganiem to jest pozycja absolutnie niezbędna dla trenerów i osób aspirujących do jak najbardziej profesjonalnego treningu nawet pozostając amatorem. Nie jest to książka o treningu biegowym tylko treningach w rozmaitych dziedzinach nie dzieląc je na dyscypliny posługując się blokami np. wytrzymałościowym, siłowym czy technicznym przez co jest przydatna nam biegaczom w poszczególnych rozdziałach niemniej teoria połączona z przykładami, badaniami czy grafikami jest niezwykle cenna. W związku z tym drobnym ograniczeniem musi być uzupełnieniem po przeczytaniu przynajmniej 1 pozycji znajdującej się powyżej w hierarchii mojego rankingu. Książka dla: osób chcących zrozumieć o co chodzi w profesjonalnym treningu. *książka raczej niedostępna w ofercie rynkowej ale dla chcącego… .

 

 

„Kuchnia dla biegaczy – siła z roślin” Violetta Domaradzka, Rober Zakrzewski, Damian Parol. Pozycja obowiązkowa dla Wegetarian, Wegan i ludzi wybierających życie bezmięsne. Rewelacyjnie poszerza horyzonty w tym temacie a konkretne zależności pomiędzy dietą a wynikami sportowymi uzupełnione gotowymi przepisami sprawiają, że czyta się ją bardzo smacznie i z pożytkiem dla zdrowia i naszego biegania. Niestety dla mnie byłaby genialna gdyby zawierała przepisy mięsne, no cóż każdy ma jakieś wady a ja lubię mięso dlatego osobiście oceniam ją jako ciekawą ale tylko i aż tyle. Książka dla: każdego stroniącego od mięsa oraz dla osób lubiących potrawy bezmięsne.

 

 

„Optymalna dieta dla biegaczy” Jeff Galloway, Nancy Clark. Trochę w stylu amerykańskiego poradnika (bo nim jest) ale z drugiej strony to o czym piszą autorzy podręczników do biegania na maksimum 5-15 stronach tu jest rozpisane na 227 (papieru kredowego!). Naszym jedzeniem a właściwie głodem i nasyceniem rządzi nasz mózg niby oczywiste stwierdzenie ale dopiero po lekturze tej książki ta oczywistość dzięki jej zrozumieniu może być wykorzystana w pożądanym przez nas celu. Książka dla: osób chcących spalić zbędny tłuszcz przy okazji biegając tyle samo lub zacząć mocniej trenować albo wyskoczyć ponad stagnację formy niekoniecznie zwiększając ilość wybieganych kilometrów a jedynie zdrowiej się odżywiając jest to książka dla Ciebie.

 

 

„Sztuka cierpienia” Shane Niemeyer, Gary Brozek Historia człowieka, który się podniósł czyli prawie jak zawsze… a jednak nie, bo w tej „biografii” on się narodził na nowo. Był uzależniony od narkotyków w każdej postaci i kierowany przypadkiem (lub innym sprawcą) zastąpił swoje stare życie nowym uzależnieniem być może jeszcze silniejszym skoro pozwoliło mu wyjść ze świata, w który tylko umiera się z przedawkowania. Został triathlonistą co najważniejsze nie mistrzem świata ale dobrym zawodnikiem. Opis życia uzależnionego bohatera jest naprawdę wstrząsający ale pokazuje, że można zmienić życie „tylko” w oparciu o swoją wolę. To że bohater trenuję triathlon a nie samo bieganie jest dla czytelnika tylko biegacza bez znaczenia to także nasz bohater. Książka dla: osób po przejściach, jakichkolwiek doświadczeniach do których nie warto wracać ale też dla osób chcących zwiększyć swoją motywacje na pozytywnej zmianie bohatera upadłego.

 

 

„Maraton zaawansowany” Pete Pfitzinger, Scott Douglas Chyba pierwsza pozycja skierowana do osób naprawdę zaawansowanych. Nie wiem do końca co było intencją autorów ale moim zdaniem chodzi tu o osoby zaawansowane nie stażem biegowym a wynikami, które odzwierciedlają ich możliwości. Dopisek pod tytułem brzmi: „Dla wszystkich biegaczy, którzy pragną pracować ciężko i inteligentnie”. Zawsze będę chwalił dobrze skrojony i inteligentnie dobrany trening pod warunkiem, że możesz pracować ciężko, bo Twój organizm to wytrzyma i wcześniej był do tego przygotowywany. Jeśli tylko chcesz biegać więcej bez odpowiedniej bazy, doświadczenia i możliwości to będzie Ciebie to niestety… bolało. Książka: znajdująca się bardzo wysoko w rankingu ale tak jak napisałem powyżej nie dla początkujących i średnio zaawansowanych. PEŁNA RECENZJA.

 

PEŁEN RANKING http://runnerski.pl/czytam/najwiekszy-ranking-ksiazek-o-bieganiu/

Ostatnio natknąłem się na kilka książek jak najbardziej związanych z bieganiem lub szerzej ze sportem a z drugiej strony będących poza kategoriami „trenerzy” czy „opowieści o bieganiu” wprowadzam zatem kategorię „poza kategorią” jednak tu ze względu na różnorodność nie będę układał ich w hierarchii

 

 

„Michael Jordan Życie” Roland Lazeby Najlepsza biografia jaką w życiu czytałem a z pewnością najlepsza biografia sportowa jaką kiedykolwiek napisano. 663 strony wyczerpują chyba wszystko co można byłoby napisać o tym człowieku. Niezwykłym sportowcu o nieprzeciętnym charakterze, jego woli walki i rywalizacji. Podczas lektury byłem pod wrażeniem rysów psychologicznych przedstawionych w tej książce i stylowi w jaki autor dostrzegał przemiany momentami przegranego dzieciaka w wielką gwiazdę sportu. A smaczkami są opowieści o butach, spodenkach i innych zawodnikach. Po jej przeczytaniu trzeba koniecznie odpalić You Tube i oglądać wielkiego MJ-a w akcji… bez końca. Książka dla: fanów koszykówki, MJ-a lub sportu i niezwykłych biografii sportowców. PEŁNA RECENZJA

PEŁEN RANKING http://runnerski.pl/czytam/najwiekszy-ranking-ksiazek-o-bieganiu/

Inne osoby czytały również:

Największy ranking książek o bieganiu.

2017-02-06 08:08:58
runnerski-pl

18

Bez medalu ani rusz w 2016 r. również.

2016-12-28 19:12:43
runnerski-pl

18

Dziennik Moje bieganie XI 2016 r.

2016-11-01 11:09:17
runnerski-pl

18

Dziennik Moje bieganie X 2016 r.

2016-10-01 20:15:50
runnerski-pl

18

Dziennik „moje bieganie” IX 2016 r.

2016-09-01 15:04:33
runnerski-pl

18

Dziennik „moje bieganie” VIII 2016 r.

2016-08-01 21:47:03
runnerski-pl

18

Dodaj komentarz

fifteen − nine =