Geneza kontuzji.

Nie możemy ich wyeliminować podobnie jak nie wykluczyliśmy dotąd wypadków drogowych. Czyli dzisiaj geneza kontuzji (tekst z elementami motoryzacji). Natomiast chyba będziemy zgodni, że możemy minimalizować ryzyko ich wystąpienia a to już bardzo dużo. Pytanie brzmi: co i jak robić aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto najpierw zrozumieć skąd biorą się wspomniane kontuzje.

Już widzę wyrywających się do odpowiedzi biegaczy mających na ustach słowo „rozciąganie” a właściwie jego brak. Uśmiecham się i oznajmiam: nie tak szybko są rzeczy ważniejsze.

„Zapobieganie urazom jest najważniejszym celem związanym z trenowaniem. Nie ma drugiego czynnika, który uniemożliwiłby postęp tak skutecznie jak kontuzje, a jednak im intensywniej trenujesz z myślą o poprawieniu swojej formy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nabawisz się jakiegoś urazu. Jeśli zatem nie postawisz kwestii zapobiegania kontuzjom na pierwszym miejscu i nie będziesz stosować w praktyce określonych wzorców zachowań, prędzej czy później doprowadzisz przypuszczalnie do sytuacji, w której Twój organizm nie podoła narzuconym obciążeniom.” B. Hudson, M. Fitzgerald „Jak biegać szybciej” str. 210

Każdy biegacz ma wpływ na trening, sprzęt czy sposób odżywiania i to właśnie w tych obszarach czyha na nas potencjalne zagrożenie. Do tego należy jeszcze dodać naszą osobę z wszystkimi naszymi zaletami i co ważniejsze z wszystkimi brakami. Począwszy od nierozwiniętych mięśni brzucha a skończywszy na naszej słabości do słodyczy lub wewnętrznemu leniowi jaki nam towarzyszy w czasie treningowego tygodnia. Idąc dalej tym tropem skoro mamy wpływ na to wszystko to niejako większość kontuzji jest wynikiem naszych mniej lub bardziej świadomych wyborów a skoro tak to możemy zrobić więcej niż nam się zdaje aby zminimalizować ich występowanie.

Na czele mojej listy potencjalnych kontuzjogennych elementów jest kilometraż tygodniowy. Gdybym miał znowu nawiązać do terminologii motoryzacyjnej im dłużej i szybciej jedziesz tym ryzyko wypadku wzrasta. A jeśli jedziesz bez odpoczynku na tzw. znużeniu czy przemęczeniu… . U nas im więcej kilometrów pokonujesz tym bardziej prosisz się o urazy. Oczywiście niektórzy biegają dużo, nawet bardzo dużo i kontuzji nie miewają, podobnie jak Hołowczyc czy Kajetanowicz oni potrafią jeździć dużo, szybko i unikać kolizji.

Najgorszą zmorą amatorów, którą sami sobie fundujemy są kontuzje przeciążeniowe. Trudno znaleźć biegaczy, którzy na poważnie myślą o starcie w maratonie i nie mają w czasie przygotowań do niego choćby drobnych urazów związanych z nadmiernym eksploatowaniem swojego organizmu. W poprzednim zdaniu użyłem zwrotu „poważnie myślą” chyba jest on wadliwy, bo jeśli ktoś poważnie myśli o maratonie to powinien zrobić wszystko aby nie nabawić się kontuzji przeciążeniowych. Problemem jest jednak to, że większość autorytetów nakazuje nam biegać dużo za dużo a my dokładamy swoje błędy chcąc osiągnąć więcej niż w danym momencie możemy. I tak z planów przebiegnięcia maratonu w 3 godziny znowu mamy niezapowiedziane problemy z kostką lub kolanem.

Niestety są i tacy, którzy biegając stosunkowo mało a mimo to doznają urazów. Kilometraż to tylko widoczny element powodujący kontuzję częściej owe urazy powoduje połączenie nadmiernego kilometrażu z innymi elementami.

Zły stan techniczny naszego wozu to wypisz wymaluj radykalnie zwiększone ryzyko kolizji bądź awarii. A zły stan naszych mięśni np. posturalnych tych odpowiadających za prostą sylwetkę to wypisz wymaluj… nadchodzące problemy. Gdyby chodziło tylko o to.

Zagrożeń jest dużo więcej: złe paliwo, oleje, filtry czy części zamienne to znowu potencjalne zagrożenie na drodze. Dlatego warto zastanowić się co wlewamy do baku… tj. co wkładamy do ust i w jakich proporcjach nasza dieta jest dostosowana do poziomu na jakim biegamy. Tylko pozornie jedzenie nie wpływa na kontuzje. Jeśli nie dostarczamy organizmowi substancji pomagających mu uruchomić proces naprawy, dojdzie do awarii, kontuzji. Na początek będzie to tylko mikrouraz, który nie zaleczony przeradza się w o wiele większe problemy a lekarstwem mogło być np. białko lub niektóre minerały i witaminy.

W dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu widnieje oprócz masy własnej także dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Masę własną naszego organizmu znamy i jesteśmy z niej mniej lub bardziej zadowoleni kiedy stajemy przed chwilą prawdy wchodząc na wagę. W bieganiu wyróżniłbym również dopuszczalną masę całkowitą jaka jest bezpieczna dla Twojego sposobu biegania, dla jednego z nas może to być 100 kg dla innej osoby zaledwie 80 kg gotowego wzoru raczej nie znajdziesz.

Dopóki w naszym aucie tylko stuka i puka nie jest jeszcze najgorzej, za to nie jest to również powód do spokojnej jazdy, bo jeśli stuka to… np. prędzej czy później urwie się i wtedy zatrzymamy się oby nie na drzewie. No a jak się to ma do biegania, no cóż jeśli boli to znaczy, że nie jest to stan optymistyczny tylko organizm wysyła sygnał, że czegoś było za dużo lub za mocno. Na szczęście tym różnimy się od czterech kółek, że nasz organizm posiada zdolność samo naprawy, której niestety próżno szukać w samochodach. Jeśli jeszcze w naszym ciele nic się nie urwało to można próbować przeciwdziałać.

Dobra dosyć tych analogii motoryzacyjnych pewnie wielu z Was zastanawia się kiedy powinniśmy wiedzieć, że to już kontuzja a kiedy to tylko wstrząsy przepowiadające.

Nie ma na to gotowej recepty każdy z nas jest inny. Tutaj musicie znaleźć własne rozwiązania mimo wszystko optymistyczne jest to, że wprawdzie im dłużej biegasz będzie coraz gorzej (bo niestety starzejemy się) to jednak mamy coraz większe doświadczenie a rozum przychodzi podobno z wiekiem.

Mój rozsądek choć daleki od ideału mówi mi tak: biegam jeśli mogę normalnie chodzić. Jeśli coś boli mnie tak, że nie mogę obciążać nogi podczas zwykłego marszu to doskonale wiem, że z bieganiem nie będzie lepiej. Kiedy się waham to idę potruchtać najspokojniej jak mogę i najczęściej poruszam się tak przez większość treningu, lepiej zrobić mniej niż ryzykować robiąc zbyt dużo. Jeśli coś boli mnie dłużej niż dwa tygodnie to zaczynam się bardzo mocno martwić tym stanem i szukam odpowiedzi na moje dolegliwości.

Zaczynając pisać ten tekst pomyślałem wypiszę zagrożenia potem wymienię od myślników co robić aby im zapobiec i wyjdzie mi krótki ale wartościowy wpis. Tymczasem aby był on naprawdę wartościowy zmieniłem plany rozbudowując odpowiednio do jego ważności cz. I czyli genezę naszych kontuzji i dopisałem cz. II, w której opiszę konkretne wskazówki co robić aby unikać kontuzji.

Inne osoby czytały również:

Sposoby unikania kontuzji.

2016-07-27 08:57:40
runnerski-pl

18

Czy wystarczy różnorodność treningowa

2021-02-22 17:42:47
runnerski-pl

8

Jak trenować

2021-02-15 17:41:37
runnerski-pl

8

Ile wytrzymują buty do biegania lub nw

2021-02-01 17:32:56
runnerski-pl

8

Problemy związane z nawierzchnią treningową?

2021-01-26 08:54:21
runnerski-pl

8

Na jakiej nawierzchni najlepiej trenować?

2021-01-19 18:21:45
runnerski-pl

8

Trenuj świadomie

2021-01-12 17:14:00
runnerski-pl

8

Dodaj komentarz

eleven + twelve =