Zrób sobie plan treningowy cz. I.

Zrób sobie plan treningowy cz. I.

Znasz to powiedzenie „zły plan treningowy jest lepszy niż żaden”? Dla mnie niekoniecznie jest to prawda ponieważ zły plan treningowy pozostanie zawsze złym planem. Podobnie jak plan nie dla Ciebie np. dlatego, że nie jesteś na niego gotowy, jest za ciężki, był przeznaczony dla kogoś młodszego lub bardziej wysportowanego albo dłużej trenującego to dalej… kiepski plan.

Bieganie czy np. nordic walking według dobrze skrojonego planu treningowego będzie dla każdego z nas najbardziej efektywne. Taki garnitur może na Tobie leżeć o wiele lepiej niż rozmiar uniwersalny kupiony w supermarkecie lub nawet w sklepie firmowy.

Jesteśmy różni, mamy różne proporcje ciała, długości rąk czy nóg, garbimy się itd. przez co trudno wybrać coś idealnie leżącego na naszych karkach. A w sportach wytrzymałościowych miałoby być inaczej? Wierzysz w to, że „sieciowy” plan treningowy jest najlepszy?

Do tego momentu pewnie nawet zgadzamy się tylko co dalej? Plan skrojony do naszych indywidualnych karków to potrzeba zatrudnienia trenera. Choć niekoniecznie tak musi być jest jeszcze inna opcja… samodzielne stworzenie sobie planu.

Nikogo nie namawiam do tworzenia własnych planów treningowych ale… jeśli trenujesz kolejny sezon bez planu albo nigdy dotąd nie zrealizowałeś żadnego planu od początku do końca a chcesz poprawić swoje rekordy bez ryzyka kontuzji to pobaw się we własnego trenera. Może będzie to pierwszy plan który zrealizujesz, bo jeśli nie potrafisz zrealizować swojego planu to śmiem twierdzić, że nie przejdziesz żadnego innego. Podejmując próbę bycia swoim trenerem nauczysz się o sobie i o swoim organizmie dużo więcej niż mógłbyś przypuszczać.

Powiesz mi ale na tym to trzeba się znać i mieć ogromną wiedzę. Moim zdaniem wystarczy zastosować tylko kilka podstawowych zasad. Nawet nie robiąc swojego planu a znając te zasady realizowany przez Ciebie plan uniwersalny może być skuteczniejszy.

Na początku jednak musisz wiedzieć do jakiego dystansu chciałbyś się przygotować. Wiedząc w jaki dystans celujesz będziesz musiał biegać więcej charakterystycznych dla danego dystansu jednostek treningowych. I tak do maratonu warto stawiać na tempo maratońskie, przygotowując się do półmaratonu – tempo progowe a do dychy należy przyzwyczaić się do rytmów czy interwałów ale po kolei.

Oto podstawy:

1. Zdecyduj się ile razy w tygodniu chcesz trenować.

2. Przeanalizuj swój dotychczasowy kilometraż z lat poprzednich.

3. Zrób roztrenowanie przed rozpoczęciem właściwego planu.

4. Pamiętaj, że organizm reaguje na bodźce treningowe tylko przez określony czas, np. 24 tygodnie.

5. Niezbędny w każdym planie treningowym jest wzrost obciążeń.

6. W każdej kolejnej fazie wprowadzaj nowe, mocniejsze narzędzia treningowe w miejsce tych, na które zareagował już Twój organizm.

7. Trenuj również to w czym jesteś najsłabszy.

Zapraszam na cz. II.

Gdybyś chciała lub chciał trenować według moich metod, śmiem twierdzić nieskromnie 😉 że są one bardzo skuteczne 🙂 zapraszam do kontaktu… lub przynajmniej zapoznania się z tym wpisem więcej znajdziesz tutaj.

Inne osoby czytały również:

(Nie)Idealny plan treningowy

2020-04-17 14:28:13
runnerski-pl

18

Planowanie sezonu.

2019-12-08 19:07:40
runnerski-pl

18

Zrób sobie plan treningowy cz. III.

2019-11-05 06:43:44
runnerski-pl

18

Zrób sobie plan treningowy cz. II.

2019-11-03 12:35:52
runnerski-pl

18

Plan treningowy czyli niezrealizowane marzenia.

2019-10-22 11:11:04
runnerski-pl

18

Plan treningowy od kuchni.

2018-06-25 14:44:37
runnerski-pl

18

Życie po maratonie, wnioski, plany.

2018-04-19 13:11:03
runnerski-pl

18

Dodaj komentarz

two + eighteen =