Wyjątkowość biegania – wystartuj obok mistrza.

 

Jeden z fenomenów biegania polega na tym, że trudno znaleźć druga dyscyplinę sportu, w której można wystąpić obok aktualnego mistrza świata czy olimpijskiego i nie są to zawody organizowane dla zabawy tylko w pełni profesjonalna impreza mająca kilkudziesięcioletnią tradycję, często z ogromnymi nagrodami, transmisjami telewizyjnymi na cały świat i wielotysięczną widownią wzdłuż trasy. Największe maratony świata z Londynu, Berlina, Nowego Jorku czy Bostony są dostępne dla każdego z nas, pozostaje tylko mieć szczęście w losowaniu gdyż liczba chętnych przekracza liczbę miejsc. W tych samym zawodach startują mistrzowie i amatorzy. W roku 2014 w Berlinie został ustanowiony rekord świata na dystansie 42,195 m i dla przykładu bieg obok rekordzisty świata Dennisa Kimetto 2:02:57 ukończyło 741 naszych rodaków – amatorów.

Z wielkimi piłkarzami, gwiazdami NBA czy tenisistami ziemnymi nie jesteśmy w stanie zmierzyć się w rywalizacji jeden na jeden no może poza imprezami charytatywnymi i to tylko jeśli posiadamy ogromny portfel. Nawet z mistrzem polski w boksie nie staniemy między linami, co akurat ze strony przeciętnego zjadacza białego pieczywa pod względem odwagi byłoby porównywalne do próby oddania skoku narciarskiego z Wielkiej Krokwi. A w biegach… proszę oto przykłady.

Na każdej imprezie gdzie tylko organizator zapewnił większe niż przeciętne nagrody finansowe możemy rozgrzewać się, próbując nadążyć za zawodnikami czarnoskórymi z Kenii czy Etiopii gdzie jak wiadomo mają oni brak zmęczenia w genach lub nabywają umiejętność prześcigania białych wysysając ją już z mlekiem matki lub też przyczyny ich szybkości są prostsze o czy pisałem wcześniej. Nie dziwi nikogo z uczestników takich imprez również obecność krajowej elity czy nie rzadko szybkich biegaczy ze wschodniej granicy. Jeśli zaś ma się ochotę wybrać się na wspomniany maraton berliński czy londyński można udawać zawodowca obok gwiazd światowego formatu i zmierzyć się z nimi bark w bark, oczywiście bez cienia szans na sukces ale jednak. W czterdziestym jubileuszowym maratonie w Berlinie dwóch Polaków przybiegło na metę w ścisłej czołówce depcząc po piętach przez pewien czas późniejszemu zwycięzcy, tymi twardzielami byli: Błażej Brzeziński 2:12:17 i Arkadiusz Gardzielewski 2:13:53. I wyniki robią wrażenie.

Wprawdzie wspomniani rodacy to nie amatorzy ale też nie zawodowcy porównywalni z zawodowstwem jakie panuje chociażby w naszej ekstraklasie piłkarskiej czy siatkarskiej. Gdybyś Ty jako amator był w formie równej najlepszym mielibyśmy w czołówce trzech a nie dwóch rodaków. W biegach to nie jest fikcja. Mamy amatora Bartka Olszewskiego, który wygrał w polskiej edycji Wings for Life World Run 2015 r. o mały włos nie stając na podium w klasyfikacji światowej.

Yuki Kawauchi

Yuki KawauchiJest pewien Japończyk amator Yuki Kawauchi, który nie tylko biega z zawodowcami ale nawet z nimi wygrywa… choć z drugiej strony może to już zawodowiec tylko… pracujący na etacie.

„Kawauchi zyskał światowy rozgłos w 2011 roku, gdy ukończył maraton w Tokio w znakomitym czasie 2:08:37, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji open (przyp. autora– aktualny rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi – 2.07:39 s. (4 marca 2012, Ōtsu). Zrobił to, pracując na pełnym etacie jako szkolny pracownik administracyjny, trenujący raz dziennie po pracy. Jak się wkrótce okazało, nie tylko to różni go od innych biegaczy ze światowej czołówki. Kibice z niedowierzaniem odkryli, że Japończyk startuje praktycznie co tydzień, w tym mniej więcej raz w miesiącu zalicza pełny maraton. W 2012 przebiegł ich 9, wygrywając pięć, do tego dołożył start w biegu na 50 kilometrów. W międzyczasie przebiegł także sześć półmaratonów.” – więcej http://www.magazynbieganie.pl/japonski-amator-kawauchi-zadziwia-kolejnymi-startami/

Ja też spotkałem mistrza w swoim bieganiu o czym napiszę jutro.

Inne osoby czytały również:

Twój pierwszy trening „butami” arcymistrza.

2015-05-25 15:08:15
runnerski-pl

18

Poznałem mistrza i mam kolegę mistrza.

2015-05-19 10:33:37
runnerski-pl

18

Czy wystarczy różnorodność treningowa

2021-02-22 17:42:47
runnerski-pl

8

Jak trenować

2021-02-15 17:41:37
runnerski-pl

8

Ile wytrzymują buty do biegania lub nw

2021-02-01 17:32:56
runnerski-pl

8

Problemy związane z nawierzchnią treningową?

2021-01-26 08:54:21
runnerski-pl

8

Na jakiej nawierzchni najlepiej trenować?

2021-01-19 18:21:45
runnerski-pl

8

Dodaj komentarz

8 + 17 =