Szkolenie nordic walking…

„Szkoda, że Państwo tego nie widzieli” – tak podobno mawiają sportowi sprawozdawcy radiowi, no cóż… rzeczywiście było ciekawie.

Czy były to zajęcia wartościowe? Nie mi oceniać, tym bardziej, że ja to wiem. 😉

To może po kolei. Zostałem zaproszony do poprowadzenia 3 godzinnego bloku szkoleniowego w temacie „Przygotowanie zawodnika Nordic Walking do rywalizacji – trenuj świadomie, efektywnie i bezpiecznie.” Właściwie mój wykład byłby równie godny polecenia dla biegaczy jak i nordic walkerów, może jedynie z lekkim zwróceniem uwagi na drobne niuanse obu dyscyplin co też starałem się robić podczas przygotowanej prezentacji.

 

 

W zajęciach uczestniczyły osoby doskonale wiedzące czym jest nordic walking i jak należy go „używać” zapewne nawet wiedzieli oni np. w temacie techniki dużo więcej ode mnie ponieważ byli wśród nich sędziowie i instruktorzy nordic walkingu. Dlatego ja skupiłem się na aspektach czysto treningowych z naciskiem jak powinien wyglądać efektywny i bezpieczny plan treningowy, bo to jest moja pasja i zajęcie od wielu lat.

Ramowo plan zajęć był taki:

  1. Charakterystyka treningu Nordic Walking – zalety, zagrożenia i najczęstsze błędy.
  2. Cele treningowe w podejmowanej aktywności ruchowej – wyznaczanie, dostosowywanie oraz nieodłączne elementy.
  3. Jak stworzyć plan treningowy niezależnie od poziom zaawansowania (periodyzacja, makrocykle, mikrocykle, roztrenowanie, faza budowania formy, tapering, faza startowa).
  4. Trening oraz procesy adaptacyjne – czyli czemu trenujemy, a efekt jest niski bądź żaden.
  5. Najczęstsze błędy osób trenujących – szczegółowa charakterystyka.

Oczywiście „popłynąłem” i dalej i szerzej, było zarówno o zawodach w ujęciu teorii startowej czy przed startowej jak i moich najciekawszych rywalizacji z konkurentami. Rozmawialiśmy (bo momentami na skutek pytań musiał pojawić się między mną a uczestnikami dialog) a więc rozmawialiśmy również o diecie, nawodnianiu, a także aspektach psychologicznych treningów czy startów.

To jeszcze raz. Czy było ciekawie i wartościowo? Hmmm nikt nie usnął, po 70 minutach zaproponowałem przerwę nikt jej jeszcze nie chciał, wszyscy wrócili po przerwie, potwierdzająco kiwali głowami, zadawali pytanie (bardzo celne i wnikliwie) a dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, z którego jest niezmiernie zadowolony mimo, że jak zawsze kilka rzeczy muszę poprawić.

Bardzo gorąco dziękuję uczestnikom, byliście świetni i warto było to dla Was zrobić a ja chciałbym to kiedyś powtórzyć.

A gdybyś chciała lub chciał trenować według moich metod, według moich planów treningowych zapraszam do kontaktu… więcej znajdziesz tutaj

Inne osoby czytały również:

Dodaj komentarz

4 − one =