Plan treningowy czyli niezrealizowane marzenia.

Miało być tak pięknie sukcesy, medale, nagrody, wielkie imprezy potem wygrane plebiscyty, wycieczki w zakładach pracy (wiem przesadzam), ale…  forma miała rosnąć w nieskończoność miało być tak pięknie a wyszło jak…

„Każdy z nas jest inny, dlatego ślepe powielanie planów z biegowych z czasopism albo Internetu to kiepski pomysł. NIE BYŁY TWORZONE Z MYŚLĄ O TOBIE”. Julian Goater, Don Mellvin „Sztuka szybszego biegania. Technika, trening, taktyka.” – str. 25

Jedno z najważniejszych zdań, jakie spotkałem czytając różne opracowania dotyczące biegania, każdy autor  wierzy, że jego plan treningowy jest najlepszy albo tworzy je tylko po to, aby sprzedać swój tytuł. My to kupujemy i próbujemy zrealizować. Wierzymy, że tym razem uda nam się osiągnąć sukces potem chodzi już tylko o to żeby gonić króliczka nazwanego „planem treningowym” nie trzeba zrealizować go od początku do końca i gdy znowu nie udaje nam się zawsze możemy wziąć kolejny rzekomo rewelacyjny plan.

Miałem bardzo podobnie do momentu, kiedy przestałem się rozwijać, poprawiać swoje rekordy i w końcu zacząłem czytać, analizować i samemu eksperymentować zmieniając rzekomo doskonałe plany treningowe.

Zatem jak trenować? Może, chociaż prawdą jest, że nawet najgorszy plan  jest lepszy niż żaden? Niekoniecznie. Najgorszy plan to zawsze najgorszy plan a nawet najlepszy, jeśli nie jest dla Ciebie lub źle go realizujesz to znowu zły plan.

Moim zdaniem powinieneś stworzyć własny plan w oparciu o podstawowe zasady np. wzrost obciążeń treningowych pod warunkiem, że się na tym znasz lub druga opcja znajdź kogoś kto się na tym zna.

Najważniejsze jest dostosowywać swój plan do różnych zmian, jakie będą wokół Ciebie (niestety chorób czy kontuzji, przetrenowania, planowanych startów w zawodach, urlopu umożliwiającego więcej treningów itd.) tych i wielu innych zmiennych nie uwzględnisz trenując ślepo według planu, który… nie był pisany z myślą o Tobie. 

W konsekwencji albo nie zrealizujesz planu w całości albo skończysz go realizować, bo złapiesz kontuzję.

Jeśli natomiast masz już plan, któremu ufasz modyfikuj go ze względu na różne zmienne sytuacje będzie wtedy dużo bardziej skuteczny, bo będzie uwzględniał Ciebie. 

A z kronikarskiego obowiązku przypomnę… gdybyś chciała lub chciał trenować według moich metod, zapraszam do kontaktu… więcej znajdziesz tutaj.

Inne osoby czytały również:

Parkrun Zielona Góra czyli mój parknw

2019-08-25 07:56:12
runnerski-pl

18

Puzzel motywacyjny czyli wyznaczanie celu

2017-11-23 15:13:16
runnerski-pl

18

Nie być jak Lance czyli bohater negatywny.

2016-07-06 14:06:31
runnerski-pl

18

Wredny żart prima aprilisowy czyli wspomnień czar.

2016-04-01 09:34:16
runnerski-pl

18

Masz marzenia biegowe?

2015-12-10 13:51:29
runnerski-pl

18

Dodaj komentarz

three × 4 =