Minusy biegania.

Wszędzie można przeczytać o plusach biegania, nawet nie chcę powielać tych wyliczanek natomiast chyba rzadko zastanawiamy się nad tym, że istnieją również minusy biegania. Nie będę Was namawiał do porzucenia biegania na rzecz leżenia na kanapie natomiast niech ten wpis będzie przedmiotem choćby krótkiej refleksji w tym temacie.

Uprawianie sportu jest zajęciem czasochłonnym, moim zdaniem to pierwsza i najważniejsza wada jaka dotyczy biegania. Najczęściej i najdłużej biegamy podczas weekendu, a gdy wypadnie wtedy tzw. długie wybieganie rodzina ma z nas pożytek w bardzo ograniczonym stopniu. Co więcej nie oszukujmy się, że po treningu jesteśmy w lepszej formie niż przed nim, pierwsze godziny to zawsze zmęczenie i zwiększona tendencja do odpoczynku a więc z synem grać w piłkę raczej nie polecimy podobnie jak porządki w łazience czy odkurzanie lepiej będzie odłożyć na… jutro a przynajmniej na później. Nawet jeśli zmęczenie po porannym joggingu ładuję Wam akumulatory to po obiedzie przyjdzie lekkie znużenie no chyba, że Wasze treningi to tylko jogging a nie prawdziwy trening.

Gdy nasza druga połowa biega razem z nami niby jest lepiej ale cierpią na tym dzieci, rodzice lub znajomi. Bywa, że naszą absencje w domu widać przez pryzmat zarośniętego ogródka lub balkonu o porządku w piwnicy czy garażu wspominam delikatnie pamiętając o tym co mam u siebie. Nawet jeśli przesadzam to przyznajcie z ręką na sercu gdybyście nie biegali mielibyście bez wątpienia więcej czasu. A zawody, na które wyjeżdżacie na cały dzień lub weekend. Bez komentarza.

Dobra tutaj wystarczy, bo jeszcze ktoś z Was naprawdę przestanie biegać a nie o to mi chodzi. Dostałem list od małżonki biegacza, sama nie biega stara się zrozumieć męża nawet szczerze podziwia go za jego pasję ale obiektywnie… jest go w domu… mniej.

Musimy o tym pamiętać nie bądźmy egoistami ze swoim bieganiem, piszę Wam o tym ja, który miał i nie raz nadal miewa z tym problem. Kiedyś byłem ślepo uzależniony od treningów, plan musiał być wykonany. Dzisiaj mam dystans ale deficyt czasu pozostał co odczuwają także moi bliscy.

Kolejny kamyczek do ogródka. Bieganie często boli, są osoby (podobno), które dysponują końskim zdrowiem i nic ich nigdy nie boli nawet po naprawdę ciężkim treningu natomiast to mniejszość. Biegacza niemal zawsze coś boli oczywiście on uważa, że to normalka i pewnie często tak bywa, bieganie dłuższe niż np. 8 kilometrów przynosi oprócz korzyści także mniejsze lub większe spustoszenie w naszym organizmie np. mięśniach a odnowa czy regeneracja podobno niektórzy mają na nią czas. Poza tym jeśli jeszcze nic Wam nie strzyka to spokojnie pogadamy za rok lub dwa tu czas nie tylko „leczy rany” ale powoduje urazy.

Osobiście żartuje z tego, że kiedyś gdy bolał mnie kręgosłup to nie wiedziałem dlaczego dzisiaj wiem, że boli mnie od treningu. Marne to pocieszenie ale tak jest. Ból w kolanie czy kostce martwi mnie gdy nie ustępuje po dwóch tygodniach lub nie da się z nim biegać, to również nie jest dobre zachowanie ale tak mam, pewnie nie tylko ja. Mam w pracy dwóch biegaczy jeden początkujący (narzeka na kostkę) drugi niezły struś pędziwatr (od dwóch lat kłopoty z kolanem z zaleceniem operacji) ale obaj biegają nadal.

Kolejnym minusem jest ambicja wyprzedzająca możliwości i uzależnienie od bieganie, przez które przechodziło wielu biegaczy. W skrajnych przypadkach takie rozbudzone marzenia prowadzą do przegięcia z treningiem, kontuzjami lub dopingiem nawet jeśli jest to bieganie amatorskie.

Nawet pojawiają się żarty, że o ile dorosły mężczyzna myśli o seksie np. 10 razy dziennie to jako biegacz myśli o treningach prawie cały czas.

Koszty biegania te w wymiarze materialnym są na tle innych dyscyplin sportu np. golfa prawie niezauważalne ale… dobre buty, koszulki, opłaty startowe a już nie daj Boże zegarek z GPS-em to jednak trochę kosztuje a raczej nie mamy szansy na sponsora podobnego jak mają najlepsi lekkoatleci (Orlen nie odpisuje na mojego maila… może dlatego, że jeszcze go nie wysłałem prosząc o sponsoring). 😉

Nie miałem ambicji w tym wpisie odnaleźć wszystkich minusów biegania może nawet wskażecie jakieś bardziej istotne natomiast jeszcze raz namawiam do refleksji. Bieganie nie powinno być egoistyczne i samolubne tylko łatwo powiedzieć…

…nie przestawajcie biegać!!!

Inne osoby czytały również:

Zalety i wady biegania z pacemakerem.

2017-03-28 15:03:31
runnerski-pl

18

Ścieżka na skróty do szybszego biegania cz. II.

2016-02-15 13:41:23
runnerski-pl

18

Ścieżka na skróty do szybszego biegania.

2016-02-11 13:43:35
runnerski-pl

18

W sprawie początków biegania.

2015-05-25 14:42:51
runnerski-pl

18

Wyjątkowość biegania – wystartuj obok mistrza.

2015-05-19 10:36:02
runnerski-pl

18

Motywacje do biegania bywają różne.

2015-05-17 10:40:30
runnerski-pl

18

W sprawie kadencji i szybszego biegania.

2015-05-12 14:52:44
runnerski-pl

18