Maraton Poznań w roli trenera.

Kiedy mój przyjaciel z ławy szkolnej, przyszedł do mnie po maratonie w Warszawie pod koniec kwietnia tego roku rozmawialiśmy długo o mojej pomocy w jego treningu. On chciał coś zmienić ja wierzyłem, że mogę mu pomóc.

Powiedziałem mu tak: Łukasz zrobię Ci plan treningowy dostosowany do Ciebie najlepiej jak umiem, mogę obiecać Ci lepszy wynik niż uzyskałeś ostatnio (4:21) i „o niebo” lepszy wynik niż miałeś na tej trasie w analogicznym okresie czyli rok temu (4:39) a jeśli ominą nas kontuzję i będzie dobra pogoda do biegania w październiku granica 4 h jest do zrobienia.

Na koniec uścisnęliśmy sobie dłonie i ustaliliśmy, że Łukasz wraca do treningu po 3 tygodniach odpoczynku po maratonie warszawskim. Rzeczywiście wrócił i znowu zaczął trenować a ja podsyłałem mu co 4 tygodnie swoje plany obserwując na bieżąco wyniki treningów w internecie nieraz wprowadzając pewne modyfikacje.

Trenował dokładniej i sumienniej niż ja co moim zdaniem nie jest łatwe. 😉

Założenia treningowe były takie aby za wszelką cenę sprawić by nie odniósł kontuzji, nie przetrenował się i biegał jak najmniej z racji wymagającej pracy jaką wykonuję. Dlatego zastosowaliśmy trening tylko 3 razy w tygodniu. Z kilometrażem zaczynającym się od 30-35 km tygodniowo a potem niewiele przekraczającym 40 km poza dwoma tygodniami gdzie suma wyszła w okolicach 50 km.

Po 16 tygodniach treningu poprawił życiówkę na 10 km, podobnie po kolejnym tygodniu uzyskał doskonały wynik na 21 km mimo, iż to nie były jego najważniejsze starty i zostały zrobione niemal „z biegu” a właściwie należałoby napisać „z ciężkiego treningu”. Cel był jednak jeden maraton i coraz bardziej realna życiówka w maratonie.

Widząc wykonaną pracę zarówno Łukasz jak i ja wierzyliśmy, że 4 godziny nie stanowią granicy nie do złamania a wręcz odwrotnie to jest jak najbardziej możliwe. Ustaliliśmy taktykę dokładnie zaplanowałem mu zakresy tętna, które miały być gwarancją bezpiecznego biegu.

W niedzielę 11.10.2015 r. w Poznaniu Łukasz zrobił życiówkę poprawiając kwietniowy rezultat z wyniku 4:21 na wynik 4:12 zeszłoroczny maraton zdeklasował wynikiem „o niebo” lepszym (wtedy 4:39).

W tym miejscu powinienem zakończyć relacje i wyszlibyśmy razem z moim kolegą Łukaszem na zgrany team i małych „bohaterów”. Problem w tym, że czujemy niedosyt on po biegu był złamany a ja byłem załamany.

Byłoby szybciej „o niebo” lepiej ale wykończyły go skurcze a właściwie jak mi opowiadał skurcz wszystkiego na raz. Magnez na trasie, picie, jedzenie wszystko było w porządku. Mimo, że cele zostały spełnione ale sportowo wiedzieliśmy, że nie tak to miało wyglądać. Co zawiodło?

Temperatura, strój, ambicja a wszystko razem przez brak doświadczenia. W maratonie nie ma miejsca na błędy. Błędy w maratonie bolą a błędy duże bolą dużo. Łukasz powiedział mi bardzo mądre zdanie: moda na bieganie, ładne stroje i gadżety są do 25 kilometra później jest prawdziwe bieganie.

Wiedząc na co go stać pobiegł tempem a nie tętnem i rezultat był bolesny na 33 km. Bolesny wynik 4:12 mógł odpowiadać wynikowi 4:05 w komfortowym stanie na mecie przy zachowaniu dyscypliny taktycznej ale obaj oczekiwaliśmy 4 godzin tymczasem teraz wiem, że na więcej w niedzielę nie powinniśmy liczyć, tylko mądry człowiek po biegu.

Dlaczego napisałem, że to było maksimum a wcześniej z taką pewnością wskazywałem na wynik 4 godzin? Pogoda była kamyczkiem, który uruchomił lawinę. Wiem, że najłatwiej zrzucić wszystko na pogodę ale 2C rano na linii startu to nie jest optymalne 12-14C.

Zimne mięśnie na starcie rozgrzałyby się po kilku minutach biegu tymczasem w takiej temperaturze były mniej wydajne od początku. Łukasz biegł wolniej mimo założonego tętna ale czuł się bardzo dobrze więc zaryzykował dyscyplinę taktyczną przez co pomiędzy 10 a 31 km pobiegł tempem i tętnem na miarę swoich możliwości w półmaratonie. Gdy zobaczyłem po biegu jego tętno stwierdziłem pod nosem: to się musiało tak skończyć

To było o wiele za szybko. Bieganie maratonów jak półmaratonów czy półmaratonów jak 10 kilometrów jest ogromnym ryzykiem i moim zdaniem błędem.

Naszym założeniem było średnie tętno 146 tymczasem na 33 km przed pierwszym skurczem było to 152-153 potem na skutek marszu spadło do 151 na mecie. Pomiędzy 146 a 152-153 jest ogromna różnica. Dla przykładu podam, że najszybszy swój półmaraton Łukasz pobiegł właśnie na tętnie 153.

Po biegu widziałem jeden komentarz na jego stronie: „trzeba niestety więcej trenować”. Trenując 2 razy tyle i łamiąc pewne reguły efekt byłby taki sam o ile wcześniej w ciężkim treningu nie złapalibyśmy kontuzji. To nie jest dobra droga. Kluczem w maratonie oczywiście oprócz dobrego przygotowania jest dyscyplina i brak nawet najmniejszych błędów, bo przysłowiowy kamyczek w bucie na trasie 42 km powoduję ogromny odcisk, tu nie można zlekceważyć kłucia w bucie.

I żeby było jasne jeśli komuś wydaje się, że podejmowanie decyzji np. w maratonie jest proste i chciałbym zwalić winę na Łukasza to jest w błędzie. Sam zaryzykowałem w swoim maratonie we Wrocławiu wiedziałem, że jestem w życiowej formie ale zamiast planowanego tętna 143 pobiegłem na 146 wystarczyło do tego aby na mecie zameldować się kilka minut później też ze skurczami nie tak poważnymi jak u mojego kolegi ale bardzo bolesnymi. Dlatego rozumiem takie odważne decyzje.

Do tego dochodzi mój słaby tegoroczny półmaraton w Nowej Soli tyle lat doświadczenia i poleciałem za szybko to się zdarza i ja to rozumiem ale ważne jest nie popełniać podobnych błędów w przyszłości, nauka na błędach jest najbardziej wartościową lekcją.

Miałem nie opisywać biegu mojego druha, bo nie wiem czy powinienem ale mam nadzieję, że jeśli biegacie maratony lub półmaratony to poddacie ten tekst refleksji. Biegać świadomie nie znaczy trenować ryzykując kontuzję, nie znaczy biegać na zawodach tak aby medycy mieli pełne ręce roboty.

Łukasz opowiadał mi, że im dalej z tyłu tym na trasie działy się coraz bardziej dantejskie sceny, ludzie zataczali się w bólu, często poważnie cierpiąc, tymczasem bieganie ma dawać radość. Ktoś powie może im to daje radość ja muszę odpowiedzieć daje im radość, bo nie wiedzą, że można zrobić to lepiej.

Nie jestem zły na mojego kolegę natomiast jestem wściekły na to, że nie było tym razem sprawiedliwości. Uczciwy i momentami bardzo ciężki trening nie został nagrodzony na miarę wykonanej pracy.

Musimy to pomścić w sportowej złości.

Inne osoby czytały również:

W roli debiutanta.

2017-10-30 19:31:27
runnerski-pl

18

Długie wybieganie, trening długi cz. II

2019-07-16 16:35:31
runnerski-pl

8

Długie wybieganie, trening długi.

2019-07-13 12:48:56
runnerski-pl

8

Trening wolny, spokojny – I zakres cz. IV

2019-07-04 14:18:11
runnerski-pl

8

Trening wolny, spokojny – I zakres cz. III

2019-07-01 12:52:42
runnerski-pl

8

Trening wolny, spokojny – I zakres cz. II

2019-06-18 14:43:04
runnerski-pl

8

Trening wolny, spokojny – I zakres

2019-06-16 12:55:57
runnerski-pl

8

Trener biegowy, trener nordic walking

2019-06-09 08:59:16
runnerski-pl

8