pytanie #13 z cyklu „Trenuj świadomie” czyli rozmowy przy… zimnym izotoniku
🥴 – Czyli ile wytrzymuje amortyzacja w bucie, zapewniając bezpieczne użytkowanie?
🤔 – Jeśli znajdziesz lub usłyszysz konkretne liczby uwierz mi są nieprawdziwe, ponieważ żywotność buta (amortyzacji) zależy w dużej mierze od… wagi użytkownika, osoba o masie 90 kg może przenosić na podeszwę nawet do 270 kg a osoba o masie 60 kg „tylko” 180 kg różnica jest ogromna. Ponadto im biegasz szybciej tym często dłuższa faza lotu i mocniejsze uderzenie nogą w podłoże, jeszcze mamy kwestie po jakiej trenujesz nawierzchni. Wszystkie te elementy mają też zastosowanie w przypadku żywotności buta w nordic walkingu aczkolwiek ich znaczenie jest mniejsze.
🥴 – Dalej nie znam odpowiedzi na moje pytanie 😉
🤔 – W idealnym świecie najlepiej mieć dwie pary tych samych butów, jedną (treningową) użytkować normalnie drugą (kontrolną) ubierać sporadycznie aby sprawdzać metodą porównawczą stan pary treningowej.
🥴 – A jeśli nie żyjemy w świecie idealnym,
🤔 – Po prostu sprawdzać… najlepiej palpacyjnie jak od wewnętrznej strony zachowuje się podeszwa, nie raz są w niej miejsca, po miesiącach użytkowania cienkie i twarde jak kamień to oznacza ich koniec.
🥴 – I to jest cenna wskazówka.
🤔 – Ponadto bezwzględnie warto przypomnieć sobie o przebiegu butów gdy pojawiają się bóle np. w kolanach, kręgosłupie. Przyczyną nie musi być zużycie butów ale często istnieje tu zależność.
😎
🧐 a jeśli potrzebujesz pomocy trenera zapraszam do kontaktu 📝☎️
więcej http://runnerski.pl/trener-biegowy-trener-nordic-walking/