DEKALOG początkującego biegacza.

Chyba nie byłbym już w stanie przypomnieć sobie ilu osobom doradzałem jak powinny wyglądać ich pierwsze biegowe kroki. Wielu z nich skutecznie zaraziłem tym „wirusem”. Znam takich, którzy wciągnęli następnych. Zapewne dlatego powstał w mojej głowie DEKALOG początkującego biegacza. Choć tak naprawdę mogą lub nawet powinni stosować go również bardziej zaawansowani biegowym stażem biegacze amatorzy.

Nic dziwnego, że bieganie wydaje się być nie tylko przyjemne ale również proste i łatwe ale żeby okazało się trwałe musi być uprawiane bezpiecznie i w odpowiednich proporcjach.

Wiele osób zaczyna biegać wiosną. Dlatego w swojej daleko posuniętej naiwności ustanowiłem w roku 2016 na swojej stronie runnerski.pl KWIECIEŃ miesiącem początkującego biegacza. W kolejnych wpisach przedstawiłem Wam kilka podstawowych założeń, których stosowanie w moim odczuciu pozwala na używanie wobec siebie przymiotnika „świadomy” biegacz.

Kiedy zacząłem prowadzić moją stronę chciałem pomagać innym dzieląc się doświadczeniem i wiedzą aby nasze bieganie było właśnie bardziej świadome, pozbawione kontuzji przez co aby nasze treningi dawały maksymalnie duże efekty, najlepiej jak najmniejszym nakładem sił. 😉

Spotykałem się z pytaniami osób początkujących w stylu: „jak zacząć biegać”, „biegam 3 lub 4 km i mam dość, mam ścianę jak dojść do 10 km”, „ile mogę dokładać kilometrów co trening”. Odpowiedzi udzielane przez internautów też były różne: od specjalistycznych „propozycji planów treningowych” do mało skomplikowanych: „zaufaj swojemu ciału”, „ciesz się chwilą”.

Zestawiając przed sobą cel mojego pisania dla Was z pojawiającymi się pytaniami, zdecydowałem się w końcu spisać własny DEKALOG POCZĄTKUJĄCEGO BIEGACZA:

I. Zapomnij o kilometrach trenuj na czas.

II. Zwolnij.

III. Wyznacz sobie cel.

IV. Stosuj plan treningowy.

V. Mów wszystkim, że biegasz.

VI. Maszeruj.

VII. Nie poddawaj się.

VIII. Czytaj o bieganiu i stosuj zdobytą wiedzę.

IX. (…)

X. (…)

Jak widzicie zeszłoroczna praca nie została dokończona z myślą o następnych roku i kolejnym kwietniu. Zatem do dzieła, może Wy macie propozycje dla punktów IX i X. Pewnie powinno być ich jeszcze więcej czemu nie.

A jeśli brakuje Wam pomysłów pod wyżej przedstawionymi punktami macie szerokie omówienie każdego zagadnienia. Miłej lektury i udostępniajcie to dla innych biegaczy.

Zapraszam do polubienia mojego profilu na FB. Jestem również na googlach+, twiterze i instagramie do zobaczenia.

Inne osoby czytały również:

Testy wydolnościowe biegacza amatora.

2017-01-02 16:43:53
runnerski-pl

18

Mistrzowska taktyka słabego biegacza.

2016-10-02 19:53:24
runnerski-pl

18

Ambicja biegacza.

2016-09-15 07:56:28
runnerski-pl

18

Test biegacza.

2016-08-31 20:55:56
runnerski-pl

18

Zasady BHP biegacza.

2016-01-25 14:42:33
runnerski-pl

18

Poranek biegacza.

2016-01-06 13:46:16
runnerski-pl

18

Długie wybieganie, trening długi cz. II

2019-07-16 16:35:31
runnerski-pl

8